Od pogardy do zachwytu
Początki platyny były szczególnie burzliwe, traktowana z pogardą od momentu jej odkrycia mianowicie XVIII wieku. Uznawana przez ludzi za bezwartościową odmianę srebra a potem nastał XX wiek i stała się królową metali szlachetnych, jakiej nie sposób nie rozpoznać w pięknych jubilerskich wyrobach. Sama platyna występuje trzydzieści razy rzadziej niżeli złoto, ciesząc oko szlachetna bielą i srebrzystym blaskiem. Nie spotkamy jej w Europie, jednakże szczególnie ją doceniamy za jej właściwości fizyczne i chemiczne.
Jak szczególnie cenimy platynę ?
Najbardziej rzetelne informacje na temat ceny platyny można otrzymać za pomocą Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców którzy o 9:00 i 14:00 czasu lokalnego ustalają jej wartość.
Stawka platyny w stosunku do roku 2010 spadła o połowę. W wrześniu 2021 roku uncja platyny kosztuje 929,80USD. Uncja jest poza układową jednostką masy czy też objętości płynów, stosowana jako jednostka wagi metali szlachetnych, w przeliczeniu 1 uncja to 437,5 gramy. W porównaniu do całego miesiąca stawka platyny zanotowała spadek na wartości o 0,96% Jednak porównując jej wartość w przeciągu okresu 1 roku czasu tutaj również dostrzegamy spadek jednakże mniejszy – wynosi on -0,48%.
Co faktycznie oddziałuje na cenę platyny
Cena platyny uzależniona jest od pokrewnych czynników, które wpływają na wartość srebra czy złota. lecz co tak naprawdę na nią oddziałuje ? Na cenę platyny wpływają trendy ekonomiczne, rozwój technologiczny i inflacja. Jest to jednak szczególnie intuicyjne dla nas, jednakże to nie wszelkie czynniki.
Stawka platyny uzależniona jest jeszcze od wpływy Republiki Południowej Afryki i sektora motoryzacyjnego, co stanowi szczególnie wyjątkowe czynniki, a dlaczego one? RPA jest światowym liderem zasobów platyny, powstanie jakichkolwiek zawahań na ich rynku bezpośrednio oddziałuje na jej cenę. W motoryzacji platyna wykorzystywana jest do produkcji katalizatorów, szacunkowo aż połowa złóż owego metalu jest tam stosowana, przeto skoro rynek motoryzacyjny na całym świecie będzie osłabiony stawka platyny się zmieni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *